זירת המומחים: אנרגיה - איגוד התאגידים העירוניים

זירת המומחים: אנרגיה

זירת המומחים: אנרגיה

אנרגיה, סביבה ותאגידים עירוניים​

מאת: עו"ד לירון גולדנברג, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה

התייעלות אנרגטית ורווח כספי בצידה

מדינת ישראל התחייבה במסגרת הסכם פריז (2015) להפחתת פליטת גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק הישראלי. במידה וישראל תעמוד ביעדים שקבעה לעצמה, עד שנת 2030, 30% מצריכת החשמל במשק תהא באמצעות אנרגיות מתחדשות. לרשויות המקומיות יש יכולת משמעותית להוביל את קידום המטרות הממשלתיות לייצר אנרגיות מתחדשות במסגרת פעילותן וגם ליהנות מכך.

מאת: עו"ד לירון גולדנברג, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה

התאגידים העירוניים הכלכליים המהווים את זרוע הביצוע של הרשויות המקומיות וגורם כלכלי מרכזי בניהול והובלת פרויקטים, מובילים בפועל, את השינוי תוך ביצוע ויישום פרויקטים בתחומי האנרגיות המתחדשות, תוך השאת רווחים לתאגיד.

אחד הפרויקטים המיישמים עקרונות אלה הינו הקמת מתקנים פוטו וולטאים על גגות מבנים ציבוריים ברשות המקומית. השילוב המנצח של ניצול שטחים ריקים שבבעלות הרשות המקומית לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, חסכון בהוצאות, רווח כספי לתאגיד וצמצום בפליטת גזי החממה, מוביל לפריחה בתחום זה.

כדי להתחיל במשימה נדרש מיפוי מקצועי של גגות פוטנציאלים במבני חינוך וציבור ברשות המקומית ובכלל זאת: בתי ספר, מתנ"סים, אולמות ספורט, מגרשי ספורט, חניונים ועוד. במסגרת סקר הגגות יש לבחון את גודל הגג, מצב הגג, כולל בחינת בעיות איטום וכן שהגג אכן יהיה פנוי ב-25 השנים הבאות ואין תוכניות בינוי, שיפוצים וכוי. לאחר איתורם נדרש להכין תוכנית עסקית המתארת את פוטנציאל ההכנסות והרווח מהפרויקט. 

במקביל יש צורך לרתום את כלל הגורמים העירוניים ולקבל החלטה משותפת עם הבעלים של הגגות (הרשות המקומית) על מודל לביצוע הפרויקט, כאשר המודל המומלץ הינו שהתאגיד משמש כיזם של הפרויקט. כלומר, התאגיד לוקח הלוואה, מוציא מכרז פומבי לקבלן ביצוע שמקים את הגגות והתאגיד מנהל ומתפעל את הפרויקט למשך 25 שנים ונהנה מהרווחים שלו.

במסגרת מגוון פרויקטים יזמיים, לפני מספר חודשים לקחה על עצמה החברה לפיתוח פתח תקווה להקים לראשונה בעיר מתקנים פוטו וולטאיים. בשלב ראשון הוקמו מתקנים על 12 גגות בהספק של כ- 1 מגה, תוך שמירה על אופציה להקמת עשרות גגות נוספים. במסגרת זו החברה לקחה הלוואה מהבנק, בחרה קבלן ביצוע וניהלה את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. הפרויקט הסתיים בהצלחה גדולה הן כלכלית והן ציבורית וכעת הפרויקט עבר לשלב תפעולי למשך השנים הבאות.

מסגרת זו של הקמת מתקנים פוטו וולטאים מובילה להשאת רווח כספי לתאגיד וכן מיישמת יתרונות נוספים ציבוריים, אנרגטיים וניצול משאבים מקסימלי, יחד עם שיפור באיכות החיים של תושבי הרשות המקומית.

בימים אלה החברה לפיתוח פתח תקווה בוחנת כדאיות כלכלית והיתכנות מעשית של הקמת מתקנים פוטו וולטאיים כקירוי למגרשי ספורט, שצ"פים, חניונים עירונים ועוד.

עו"ד לירון גולדנברג

מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה

אנרגיה, סביבה ותאגידים עירוניים

מאת: עו"ד לירון גולדנברג, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה

התאגידים העירוניים הינם זרוע הביצוע והיזמות של הרשויות המקומיות בישראל. הם מסייעים לרשות המקומית בהתמודדות עם אתגריה הרבים והמגוונים והם הכלי החשוב ביותר לניהול שיתופי פעולה ושותפויות עם המגזר הפרטי ועם רשויות אחרות וקידום מיזמים המובילים ליצירת והגדלת מקורות ההכנסה של הרשות המקומית מחד וביזמויות בתחום האנרגיה בפרט.

חלק מהפעילויות היזמיות שמובילים התאגידים משתלב היטב גם כחלק חשוב מעמידה ביעדי ממשלת ישראל ומדינת ישראל. אחת הדוגמאות המרכזיות הינן במאמץ הלאומי לעמידה בהתחייבות המדינה במסגרת אמנת פריז וועידת גלזגו להפחתת פליטת גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק הישראלי. עד שנת 2030 הציבה ישראל יעד ש-30% מצריכת החשמל במשק תהיה באמצעות אנרגיות מתחדשות והתאגידים הינם שחקן מרכזי מאוד בקידום יעד זה, זאת באמצעות פריסת מתקנים פוטו-וולטאיים על גגות מבנים ציבוריים, תוך ניצול שטחים ריקים שבבעלות הרשות המקומית לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, חסכון בהוצאות, צמצום פליטת גזי החממה ורווח כספי משמעותי לתאגיד ולרשות. תחום נוסף שנבחן כעת על ידי תאגידים רבים הינו תחום אגירת החשמל שנמצא בהתפתחות והאצה משמעותית.

תחום כלכלי וסביבתי בולט נוסף, שגם הוא קשור לאנרגיה, אותו מובילים התאגידים הינו נושא הטעינה החשמלית, במיוחד לאור הנתונים המרשימים שפורסמו לאחרונה על הגידול ברכישת רכבים חשמליים בישראל. התחבורה בישראל מהווה מקור ל-כחמישית מפליטת גזי החממה והמעבר לרכבים המבוססים על חשמל יוביל לצמצום משמעותי של זיהום האוויר ושיפור איכות החיים של כולנו. מדינות רבות בעולם, ביניהן נורבגיה, בריטניה, צרפת, גרמניה ועוד, כבר חוקקו חוקים על הגבלת ייבוא ואיסור מכירה של רכבים מזהמים וגם בישראל ניתנה הצהרה כי עד 2030 לא יימכרו יותר רכבים מזהמים. על מנת להוציא לפועל את המהפכה נדרשות אלפי עמדות טעינה חשמליות במרחבים הציבוריים. כבר היום ניתן לראות הובלה של התאגידים העירוניים בתכנון ופריסה הולכת וגוברת של תשתיות טעינה בשטחי הרשויות המקומיות, כשפעילות זו צפויה לגדול משמעותית בשנים הבאות וגם להניב הכנסות משמעותיות לתאגידים.

תאגיד עירוני הפועל בייזום ופיתוח עסקי הוא מעיין חברת הזנק (סטארט-אפ), הוא צריך להיות איכותי, יצירתי, גמיש ומהיר החלטה כדי לזהות הזדמנויות וליזום מענים בצורה מהירה ויעילה ולהפיק את המיטב מהיתרונות היחסיים שלו. הרשות המקומית מצידה צריכה להשכיל "לנצל" את היתרונות של התאגיד ולעשות בו שימוש מיטבי ולהעביר לטיפולו תחומים כלכליים בהם יש לו יתרון יחסי על פני הרשות.

הכותב: עו"ד לירון גולדנברג, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה

מאמרים נוספים מזירת המומחים

זירת המומחים

על הצלחה ודעות קדומות

מאמר בנושא: ניהול קריירה סטריאוטיפים אינם דבר שלילי. הסטריאוטיפים עוזרים לנו לקטלג את העולם במגירות, מה שמקל על פעילות המוח בשגרה ועוזר לנו להתמצא בעולמנו

קרא עוד »
זירת המומחים

הכוח של הרשתות החברתיות

מאמר בנושא: דיגיטל האם יש נוסחה מסודרת לניהול רשתות חברתיות ודיגיטל במועצות ורשויות מקומיות?ננסה לעשות קצת סדר בדברים. מאמר ע״פ יונתן הולט מומחה לשיווק דיגיטלי,

קרא עוד »
זירת המומחים

זירת המומחים: אנרגיה

התייעלות אנרגטית ורווח כספי בצידה​ מאת: עו"ד לירון גולדנברג, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה להמשך קריאה אנרגיה, סביבה ותאגידים עירוניים​ מאת: עו"ד לירון גולדנברג, מנכ"ל

קרא עוד »
זירת המומחים

זירת המומחים: יחסי ציבור

כך יישמר כל מנהל ואיש ציבור מהתקשורת​ מאת: ממי פאר, בעלים ושותף פאר לוין תקשורת להמשך קריאה הבחירות מתקרבות. תמצאו את האיזון מאת: ממי פאר,

קרא עוד »
זירת המומחים

התייעלות כלכלית

כיצד אפשר לחסוך הוצאות על פינוי פסולת מאת: רו"ח זוריק ולדר להמשך קריאה חשיבותו של המשאב האנושי בתאגידים עירוניים מאת: רו"ח זוריק ולדר להמשך קריאה

קרא עוד »
זירת המומחים

איך מנהלים מכרזי מסגרת

מאמר בנושא: מכרזים יותר ויותר רשויות ותאגידים מנהלים בשנים האחרונות מכרזי מסגרת שנתיים לבינוי, פיתוח, אחזקה ושיפוצים, וכיום מרביתם מתבססים על מחירוני דקל. מאת: קבוצת

קרא עוד »
זירת המומחים

סביבה ״רווית רגולציה״

מאמר בנושא: אסטרטגיה ולובינג כוס הקפה שהזמנו הבוקר בדרך לעבודה, הוגשה לנו ע״י מלצר שחובות המס על התשר שהשארנו לו נדונה כרגע ברשויות המס. הארנונה

קרא עוד »
דילוג לתוכן