כיצד אפשר לחסוך הוצאות על פינוי פסולת ברשויות מקומיות? - איגוד התאגידים העירוניים

כיצד אפשר לחסוך הוצאות על פינוי פסולת ברשויות מקומיות?

כיצד אפשר לחסוך הוצאות על פינוי פסולת ברשויות מקומיות?

מאמר בנושא: התייעלות כלכלית

רשויות מקומיות מוציאות כל שנה סכומי עתק על פינוי פסולת בשטח שיפוטן. פסולת זו כוללת בתוכה את הפסולה הביתית, פסולת עסקית, פסולת גזם ובניין. נכון, להיום מרבית הרשויות המקומיות במדינת ישראל מפנות את כל הפסולת בשטח שיפוטן על חשבונן ואילו חלק מינורי מהרשויות מגיעות להסכמים כאלו ואחרים עם עסקים/מתחמים שונים עבור תשלום כלשהו עבור פינוי הפסולת ממתחמים אלו.

מאת: רו"ח זוריק ולדר

הפתרון החלקי לסוגיה של צמצום עלויות עבור פינוי פסולת הגיע בדיוק לפני שנתיים בפברואר 2018 בדמות פרסום אמות מידה הנוגעות לחוק עזר פסולת עודפת.

חוק עזר פסולת עודפת מאפשר לגבות אגרה רק מעסקים ולא מתושבים ורק בגין מרכיב הפסולת העודפת שמעל לפסולת הבסיסית. בנקודה זו אסביר את משמעות המושגים פסולת בסיסית ופסולת עודפת:

  • פסולת התואמת שימוש ביתי – פסולת הדומה במאפייניה לפסולת הנוצרת במשקי בית, אשר נוצרת בידי העובדים הקבועים בבית העסק במהלך שהותם בבית העסק. פסולת זו כוללת בעיקר מזון, שתייה ומוצרי צריכה מקובלים בהתנהלות – יום יומית רגילה, בכמות המשקפת התנהלות "ביתית". ככלל, פסולת זו תוכר כפסולת הבסיסית שבגינה לא יידרש בעל העסק לשלם אגרה בגין פינוייה.
  • פסולת "עודפת" – עודפי חומר גלם ותוצרים של תהליכי ייצור – יש לשאוף לכך שפסולת זו תיחשב "פסולת עודפת" שניתן, במסגרת חוקי עזר, לגבות בגינה אגרה, או לדרוש מהעסק את פינויה וזאת במטרה לעודד את העסקים לצמצם את כמות הפסולת ובמטרה להפנים את עלות פינוייה על העסקים.

בשנתיים האחרונות, משרדנו, חכמ ייעוץ מוניציפאלי, מלווה עשרות רשויות מקומיות בבחינה, ליווי, חקיקת חוק עזר בנושא הנ"ל וכן ביישום החוקים בפועל.

כאמור, חוק העזר מאפשר לרשות מקומית לחסוך עלויות מהויות בתחום זה. לדוגמא ברשות מקומית בעלת כ 20,000 תושבים, הוצאות הפינוי על פסולת עומדות על כ – 12 מיליון ₪ בשנה. עלות זו מחולקת בין עלות של 3.6 מיליון ₪ בגין פסולת עסקית לבין 8.4 מיליון ₪ בגין פסולת ביתית. בגין פסולת ביתית הרשות אינה יכולה לחייב עבור האגרה היות ואגרה זו באה לידי ביטוי בגין תשלומי ארנונה של התושבים. עם זאת, בגין פסולת עסקית, הרשות יכולה לגבות אגרה בגובה של כ – 3 מיליון ₪ מהעסקים השונים. גביית אגרה זו מביאה לכך שהרשות חוסכת למעלה מ – 80% בגין עלויות פסולת עסקית וכ – 25% מסך העלות הכוללת של פינוי הפסולת.

מעבר לחיסכון הגדול בעלויות הפינוי לרשות, חוק עזר והטיפול בו מביא לעלייה משמעותית במחזור הפסולת, מגדיל את הניקיון ואת היעילות בשינוע הפסולת ומקטין את הפסולת המוטמנת.

בתאריך ה – 2/3/21 משרדנו עורך וובינר בנושא אליו נרשמו כ -100 אנשים מה שמצביע על חשיבות וגודל הנושא.

בשנים האחרונות מדינת ישראל משקיעה תקציבים רבים בכל הנושא של פסולת – אם זה בהקמה של תחנות חכמות למיון פסולת, הסברה, חינוך וזאת כדי להגיע לצמצום כמויות הפסולת המוטמנים בישראל. משרדנו מאמין כי חוק העזר יגרום לשינוי המשמעותי ביותר בנושא היות והוא מהווה תמריץ כלכלי ויעיל.

כותב המאמר: רו"ח זוריק ולדר, מומחה לנושא פסולת עודפת ורואה חשבון של איגוד התאגידים העירוניים.

פרטי התקשרות:

חכמ ייעוץ מוניציפאלי, מנחם בגין 150 ת"א

zorik@hacham.co.il

מאמרים נוספים מזירת המומחים

זירת המומחים

על הצלחה ודעות קדומות

מאמר בנושא: ניהול קריירה סטריאוטיפים אינם דבר שלילי. הסטריאוטיפים עוזרים לנו לקטלג את העולם במגירות, מה שמקל על פעילות המוח בשגרה ועוזר לנו להתמצא בעולמנו

קרא עוד »
זירת המומחים

הכוח של הרשתות החברתיות

מאמר בנושא: דיגיטל האם יש נוסחה מסודרת לניהול רשתות חברתיות ודיגיטל במועצות ורשויות מקומיות?ננסה לעשות קצת סדר בדברים. מאמר ע״פ יונתן הולט מומחה לשיווק דיגיטלי,

קרא עוד »
מתקני משחקים
זירת המומחים

חדשנות זה שם (מתקני) המשחק

מאמר בנושא: מתקני משחק וכושר בשנים האחרונות ובמיוחד לאור תקופת הקורונה המורכבת, התחזקה חשיבותה של חדשנות בעולם העסקי. עסקים שלא התאימו עצמם לתקופה ולצרכיה –

קרא עוד »
זירת המומחים

איך מנהלים מכרזי מסגרת

מאמר בנושא: מכרזים יותר ויותר רשויות ותאגידים מנהלים בשנים האחרונות מכרזי מסגרת שנתיים לבינוי, פיתוח, אחזקה ושיפוצים, וכיום מרביתם מתבססים על מחירוני דקל. מאת: קבוצת

קרא עוד »
זירת המומחים

סביבה ״רווית רגולציה״

מאמר בנושא: אסטרטגיה ולובינג כוס הקפה שהזמנו הבוקר בדרך לעבודה, הוגשה לנו ע״י מלצר שחובות המס על התשר שהשארנו לו נדונה כרגע ברשויות המס. הארנונה

קרא עוד »
דילוג לתוכן